NTSB40100CTG
  • 1
Technology : Si
Product Category : Schottky Diodes & Rectifiers
Mounting Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Ir - Reverse Current : 12 uA
Package / Case : TO-220AB-3
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Series : NTST40100CTG
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage : 100 V
Vf - Forward Voltage : 0.71 V
Ifsm - Forward Surge Current : 250 A
If - Forward Current : 20 A
Product : Schottky Rectifiers
Manufacturer : onsemi
Description : Schottky Diodes & Rectifiers LVFR 40A 100V D2PAK